Do čeho investuje věštec z Omahy?

22. 02. 2021 14:20:26
Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, v současnosti nejuznávanější a nejbohatší člověk investičního světa, je známý pod přezdívkou věštec z Omahy. I přes neuvěřitelné bohatství bydlí již po desetiletí ve stejném domě...

Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, v současnosti nejuznávanější a nejbohatší člověk investičního světa, je známý pod přezdívkou věštec z Omahy. I přes neuvěřitelné bohatství bydlí již po desetiletí ve stejném domě, jezdí stejným autem a při analýze nepoužívá výdobytky techniky.

Společnost Berkshire Hathaway musí stejně jako ostatní zajišťovací fondy na kvartální bázi zveřejňovat své pozice ve společnostech. Investoři dlouhodobě používají prodeje nebo nákupy společností touto známou korporací jako indikaci zdravé společnosti a nepřímý investiční tip, jakož i ukázání na směrování finančního světa.

Největší překvapení

Nejpřekvapivějším krokem bylo snižování pozice o 60,3 milionů akcií ve společnosti Apple, což bylo v kontrastu s pozicemi, které zveřejnily ostatní fondy v regulační zprávě za poslední čtvrtletí v roce 2020. I přesto, že Apple zůstává největší pozicí Berkshire, investoři se mohou domnívat, že technologické společnosti po spanilé jízdě v minulém roce dosáhly svého maxima a přišel čas na jejich prodej. Akciový titul, který se stal výhercem v navyšování pozic zajišťovacími fondy se stala společnost Microsoft.

Zavrhnutý bankovní sektor

Společnost v největším objemu uzavírala své pozice v bankovním sektoru. Důvodem jsou nízké úrokové sazby v Americe, což negativně ovlivňuje celý bankovní sektor a výrazně ukrajuje jejich ziskovost. Berkshire prodala všechny pozice v M & T Bank, PNC Financial Services a JP Morgan Chase. Postupně také snižovala pozice ve Wells Fargo a U.S. Bancorp.

Za zmínku stojí i jedna z nejvýznamnějších amerických automobilových společností General Motors, ve které Berkshire také výrazně snižovala pozice. Největší pravděpodobností je, že General Motors výrazně zaostává za jejími technologicky vyspělými konkurenty, jako jsou Nio nebo Tesla. Mezera v technologickém pokroku se s největší pravděpodobností bude zvětšovat a tím ukrajovat i její podíl.

Perspektivní společnosti

Navýšení pozic můžeme pozorovat v typicky Buffetovských společnostech, které jsou při současném výrazně nadhodnoceném trhu fundamentálně blíže ke své vnitřní hodnotě. Jde o stabilní, "single digit" rostoucí společnosti s konkurenční výhodou.

Hlavní sektor, který stojí za zmínku je farmaceutický, a to díky nákupu AbbVie, Bristol-Myers Squibb a Merck & Company. Je možné se domnívat, že pan Buffett sází na koronavirus, který bude pozitivně ovlivňovat poptávku po farmaceutických produktech. Druhá domněnka analytiků říká, že lidé i po odeznění koronaviru budou ve větší míře pečovat o své zdraví, díky čemuž farmaceutické společnosti nadále porostou. Na druhé straně, Berkshire přistoupil k odprodeji předního výrobce vakcíny na koronavirus od Pfizeru. Podle mého názoru, investice do zmíněného akciového titulu byla sázka na zprávy kolem Pfizeru, které přivanuly retailové investory a následně vyhnaly akcie do výšin. Následně akcie vyčerpaly svůj růstový potenciál a staly se výrazné nadhodnocenými, což z nich udělalo akcie nežádoucí pro držení.

Posledními nezanedbatelnými společnostmi jsou Verizon Communications a Chevron. Verizon je lídrem v segmentu komunikačních služeb. I přesto, že jeho růst tržeb ani dluh není "sexy," tržní postavení, generovaný cash-flow a stabilita z něj dělá typickou buffettovskou investici. Chevron podle mého názoru je jedna z nejlepších amerických ropných společností, jejíž současné zimy v Rusku (Rusko těží o 1 milion barelů méně oproti OPEC + dohodě, kvůli přetrvávajícím tuhým zimám na Sibiři) a pokračující ekonomické oživení vytvářejí prostor pro zajímavý růst.

Shrnutí

Při investování je nutné mít vždy na paměti rčení Warrena Buffetta: "Nakupujte společnosti se silnou historií ziskovosti a dominantní obchodní franšízy." Trh je v současnosti zblázněný do růstových společností se zajímavým příběhem, které jsou častokrát dlouhodobě ztrátové. Toto rčení může být naplněno dříve, než si myslíme při pohledu na růst výnosů dluhopisů, který může předznamenávat korekci na akciovém trhu v čele se ztrátovými společnostmi.

Autor: Lukas Baloga | pondělí 22.2.2021 14:20 | karma článku: 8.98 | přečteno: 506x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 345

Finančním trhem jsem se začal aktivně zabývat již během vysoké školy. Inženýrské studium jsem absolvoval na Ekonomické univerzitě v Bratislavě a zároveň postgraduální studium na Nottingham trent university v Nottinghamu. Při studiu jsem zastával post člena investičního výboru a analytika u obchodníka s cennými papíry. V současnosti pracuji jako analytik a zároveň pracovník na oddělení dealingu ProfitLevel. Studium makro a mikroekonomického dění aplikuji na investování na finančních trzích. O těchto tématech píšu i na svých blozích.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...